Jak na to: Příruční zavazadlo Ryanair

sleva na letenky Ryanair

Při “low-cost” létání platí jednoduchá rovnice. Odbavené zavazadlo = zlatý důl pro nízkonákladové letecké společnosti. V případě, že se nevejdete do přísných limitů pro příruční zavazadlo, musíte počítat s výdajem, který levnou letenku podraží o desítky procent. Poplatek za zavazadlo v nákladovém prostoru účtuje také Ryanair.

Za zavazadlo Ryanair až tři a půl tisíce

Až 45EUR, tedy asi 1150 Kč zaplatíte za odbavený kufr do 20 kg u irské nízkonákladové jedničky. Pokud na zavazadlo při rezervaci letenek zapomenete a cestování s kufrem ohlásíte až před samotným odletem, připravte si až 140EUR (3570 Kč)! Astronomickým poplatkům lze přitom snadno předcházet dodržením základních pravidel při balení.

Akceptované příruční zavazadlo Ryanair má maximální rozměry 55cm x 40cm x 20cm a váhu do 10 kg. Pokud tyto rozměry překročíte, musíte zavazadlo odbavit a zaplatit tučný poplatek. Aktuální přehled poplatků Ryanair najdete pod tímto odkazem.  Útrata za nákup kufru v limitech pro příruční zavazadlo se tedy vrátí hned při prvním letu s Ryanairem. Široký výběr příručních zavazadel má například tento internetový obchod.

Přebytečná váha do bundy

Váhová tolerance deseti kilogramů na zavazadlo není personálem Ryanairu většinou kontrolována. Čas od času však cestující musí své zavazadlo před nástupem na palubu letadla vměstnat do kontrolní kóje, která představuje limitní rozměry. Pokud se kufr nebo cestovní taška do kóje nevejde, má cestující smůlu. Buďto si připlatí a nebo zavazadlo neletí. Co však Ryanair dosud nekontroluje je obsah kapes svršků cestujících. Skvělým vynálezem je cestovní bunda Rufus Roo. Vnitřní a zevní kapsy na bundě jsou schopny pojmout až 15 kg oblečení a elektroniky včetně notebooku, fotoaparátu nebo iPadu.

Tekutiny jen do litru

Zejména ženy by si měly dát pozor na obsah svého příručního zavazadla. Do kufru si lze zabalit pouze tekutiny v maximálním objemu 1 litr. Tekutiny musí být rozděleny do plastových lahviček s objemem do 100ml. Šampóny, krémy na opalování, sprchové gely a další tekuté přípravky tak doporučujeme kupovat v “cestovní velikosti” do 100ml. Při kontrole na letišti lahvičky musejí být v průhledném plastovém a uzavíratelném sáčku. Dovolíme si však tvrdit, že ta trocha nepohody se za levné letenky Ryanairu rozhodně vyplatí.

Aktualizace 17.11.2013

S platností od 1. prosince 2013 mohou cestující na všech linkách Ryanair letět s druhým zavazadlem bez poplatku. Maximální povolené rozměry pro druhé zavazadlo jsou 35x20x20 cm. Kromě toho došlo ke snížení sankcí za odbavení velkého kufru přímo na letišti. Přehled všech změn najdete v našem článku nebo tiskovém prohlášení Ryanair.

cestovní vesta Ryanair kontrola zavazadla Ryanair sáček na tekutiny

  • RSS
  • Facebook
  • Google+
  • Twitter