Couchsurfing aneb jak ušetřit při cestách

Couchsurfing-Part-of-the-Responsible-Travel-1-450x219

Rádi cestujete, poznáváte nové věci, lidi, kultury a nezdržíte se nějak výrazně dlouho? Máme tady pro Vás tip, jak ušetřit za ubytování. Někteří z Vás možná vědí o co jde, ale pro ty co ne, to může být přínosné. Řeč je o “Couchsurfingu.”

Couchsurfing je webová stránka, kde ostatní lidé z různých koutů světa nabízejí možnost přespání u nich doma. Většinou se jedná o nějakou matraci či gauč, ale můžete dostat vlastní pokoj, vše záleží, komu napíšete a kdo Vám odpoví. Samozřejmě, že více lidí naleznete ve větších a známějších městech. Na začátku musíte z několika procent vyplnit svůj profil (něco o sobě, proč jste na Couchsurfingu atd.) a také se musíte ověřit svojí totožnost, že se nevydáváte za někoho jiného (díky kopiím OP nebo cestovního pasu). Pro nováčky je to vždy trochu obtížnější, jelikož ještě nemají žádné reference, takže se může stát (a stává se), že ne všichni Vám odpoví. Je třeba to ale zkoušet a on se někdo najde! :) Počítá se s nějakým dárkem pro ubytovatele, případně i pro jeho rodinu, jako dík za poskytnutí noclehu.

Já osobně jsem se dostal ke Couchsurfingu přes mého dobrého přítele. A mám s tím super zkušenost! Touto dobou jsem na studijním pobytu ve Finsku. Jelikož jsem milovník sportů a rád poznávám nové věci, tak jsem se rozhodl, že navštívím “Lyžařské hry v Lahti.” Začal jsem shánět ubytování a jak to tak bývá, tak ty nejlevnější možnosti bývají rychle vyprodány a pak je obtížné sehnat něco za přijatelnější cenu, nemluvě o cenách ve Finsku… Napsal jsem 9 lidem, z toho mi pět odepsalo (samozřejmě ne hned, až po nějaké době). Začínal jsem být nervózní z toho, že nebudu mít kde složit hlavu. Nakonec mi odpověděl kluk o pár let starší než já, že má teda pro mě matraci, kde můžu spát. Potřeboval jsem ubytování na dvě noci, což klaplo a po dohodě a ujasnění si, jak to bude probíhat jsem to měl zajištěné. Můj hostitel Arttu byl v pohodě, nijak zvláštní podmínky neměl, seznámil mě s jeho přáteli, ukázal mi noční život v Lahti, zbytek jsem si prošel přes den. Na oplátku jsem mu dovezl čokoládu a na druhý den nasmažil klasické bramboráky. Určitě si vyměňte i kontakty, ať se můžete s dotyčným spojit!

Vezměte prosím na vědomí, že to je jen dobrá vůle toho člověka, že Vám poskytne ubytování a měli byste respektovat požadavky hostitele (může se odrazit v referencích na Vás). Příběh mé kamarádky, které přespávala v Rovaniemi u partnerské dvojice – veganů. Ti ji vypsali konkrétní seznam, co si nepřejí a jejich představy o průběhu návštěvy.  Ač některé požadavky jí i mi připadali zvláštní (např. stírání vody v koupelně gumovou stěrkou) přizpůsobila se a podle obou stran to bylo vydařené.

Je tak trochu jasné, že ženy mají při ubytování trochu větší šanci. Při konverzaci s ruskými studentkami jsme se dostali ke Couchsurfingu a ty mi řekly, že chtějí jet do Helsinek a že tam není moc problémů sehnat ubytování, ale že většinou to bylo u mužů a někteří se jim moc nezdáli, jako vhodní hostitelé. Je čistě na Vás komu napíšete a u koho se rozhodnete přespat (samozřejmě s jeho/jejím souhlasem).

Pokud chcete jen cestovat, tak to stačí. Není Vaší povinností nabízet ubytování u sebe. To už je čistě jen na Vás.

Věříme, že jsme Vám dali dobrý tip a cestování se pro Vás stane pohodlnější, zábavnější a levnější. Pro představu pár fotek, jak to vypadá na couchsurfingu.

Při zadání města Lahti Vám vyjede seznam
CS_seznam

Profil mého ubytovatele po rozkliknutí
CS_profile

Přehled referencí mého hostitele
CS_references

 

  • RSS
  • Facebook
  • Google+
  • Twitter